usuwanie ósemek Chorzów

Usługi

Usuwanie ósemek

Ekstrakcja ósemek to temat, który dotyka wiele osób. Zęby mądrości mają niestety to do siebie, że często nie rosną tak, jak powinny, i tym samym stają się przyczyną problemów. Dlatego też warto dowiedzieć się, z czym wiąże się taki zabieg oraz kiedy jest on naprawdę konieczny.

usuwanie ósemek Chorzów

Zęby mądrości – poznaj ich charakterystykę

Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe, pojawiają się zazwyczaj między 16. a 20. rokiem życia, choć nie zawsze wychodzą w pełni. Umieszczone na końcach łuków zębowych, często sprawiają problemy, gdyż ich pojawienie się koliduje z ograniczoną przestrzenią w jamie ustnej. Nierzadko zatrzymują się w rozwoju lub jedynie częściowo wyrastają, co może prowadzić do objawów takich jak bóle, obrzęki czy stany zapalne. W przypadku tych nieprawidłowości zalecane jest usunięcie ósemek, zwłaszcza gdy wpływają one negatywnie na sąsiednie zęby, uniemożliwiają prawidłową higienę jamy ustnej lub rosną w niekorzystny sposób.

Usuwanie ósemek krok po kroku

  • Pierwsza wizyta poświęcona jest konsultacji, podczas której lekarz ocenia stan ósemek Pacjenta i decyduje, czy ich usunięcie jest konieczne. Wykonuje się także niezbędne badania diagnostyczne.

  • Po zatwierdzeniu konieczności usunięcia ósemek lekarz przystępuje do zabiegu. Usuwanie ósemek odbywa się w znieczuleniu, co zapewnia Pacjentowi komfort i minimalizuje dolegliwości bólowe. Po zabiegu Pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące opieki pooperacyjnej.

Wskazania do usunięcia ósemek

stan zapalny – najczęstszym powodem konieczności usunięcia ósemek jest obecność stanu zapalnego tkanek w okolicy ósemek  z dolegliwościami bólowymi. Pacjenci często zgłaszają się z tą przypadłością i w wielu przypadkach konieczna jest ekstrakcja, aby złagodzić dyskomfort;

nieprawidłowe usytuowanie – może sprawić, że utrzymanie prawidłowej higieny staje się trudne, zwłaszcza jeśli nie ma możliwości skutecznego szczotkowania czy nitkowania przestrzeni między nimi. Takie warunki sprzyjają rozwojowi próchnicy i stanowi wskazanie do usunięcia zębów mądrości, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych;

nieprawidłowy kierunek wyrzynania – kiedy ósemki rozwijają się w nieprawidłowy sposób, mogą prowadzić do stłoczenia  zębów w łuku, co utrudnia skuteczne praktyki higieniczne. Nieprawidłowy kierunek wyrzynania prowadzi do zwiększonego ryzyka próchnicy i stanów zapalnych w jamie ustnej, co staje się dodatkowym wskazaniem do ekstrakcji ósemek;

usuwanie zębów mądrości Chorzów

Wczesna ekstrakcja ósemek – kiedy jest zalecana?

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przeprowadzenie wczesnego usunięcia zębów mądrości. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy są regularnie nawracające stany zapalne tkanek w okolicy ósemek, a także powodowane nimi powikłania. Niekiedy zachodzi również podejrzenie, że zęby mądrości staną się przyczyną pojawienia wad zgryzu. Wówczas również zaleca się wczesną ekstrakcję.

 

Diagnostyka przed zabiegiem

W momencie, gdy Pacjent zjawia się z podejrzeniem, że jego ósemka wymaga usunięcia, przystępujemy do działania. Wdrażamy wówczas pełną diagnostykę, by ocenić, czy położenie zęba mądrości jest prawidłowe, a także dowiedzieć się, jak przebiegają jego korzenie. Oceniamy również kondycję samego zęba. Między innymi sprawdzamy, czy został zaatakowany przez próchnicę. Na podstawie przeprowadzonych zdjęć, a także wywiadu z Pacjentem możemy podjąć decyzję o ekstrakcji zęba.

 

Etapy usuwania ósemek

Po zabezpieczeniu pola zabiegowego lekarz podaje Pacjentowi znieczulenie. Dzięki niemu cały proces jest dla niego całkowicie bezbolesny. W pewnych sytuacjach stomatolog może zastosować technikę nacinania błony śluzowej i separowania korzeni zęba, korzystając przy tym z wysokiej jakości wierteł. Taka procedura ułatwia proces ekstrakcji, minimalizując jednocześnie ryzyko utraty tkanek zęba. Kolejnym etapem jest dłutowanie, podczas którego lekarz używa kleszczy chirurgicznych do wyjęcia zęba. W przypadku zatrzymanego zęba konieczne jest wykonanie nacięcia błony śluzowej, a czasami usunięcie fragmentu kości nad zębem, co ułatwia dostęp do zęba. Gdy ząb zostanie już usunięty, dentysta zakłada szwy, które zazwyczaj są usuwane po upływie tygodnia. Po tym kroku Pacjent zostaje dokładnie poinstruowany o zasadach, których powinien przestrzegać przez najbliższe dni. Odnoszą się one zarówno do przyjmowania środków przeciwbólowych, jak i przyjmowania pokarmów.

Usuwanie ósemek – dlaczego u nas?

W naszym gabinecie podchodzimy indywidualnie do każdego Pacjenta. Dlatego też przeprowadzamy szczegółową diagnostykę i na podstawie otrzymanych wyników znajdujemy rozwiązanie dla zaistniałej sytuacji. Wiemy, że Pacjenci boją się odczuwania bólu podczas zabiegu i dlatego stosujemy nowoczesne znieczulenie, które eliminuje takie nieprzyjemne odczucia.

Zachęcamy zatem do zapoznania się z pełną ofertą naszego gabinetu i zapisania na pierwszą wizytę. Możecie to zrobić, dzwoniąc pod numer telefonu +48 888 333 784 lub wypełniając formularz kontaktowy.

Cennik

Ekstrakcja zęba stałego od 310 zł
Chirurgiczne usuniecie zęba mądrości od 790 zł
Podcięcie wędzidełka 430 zł
Usuwanie ósemek to nie tylko eliminacja problemów z zębami, ale również zapobieganie dalszym komplikacjom, co przekłada się na ogólne zdrowie jamy ustnej.
stomatolog Chorzów
Marcelina Orfin
specjalista protetyki stomatologicznej

Eksperci w tej dziedzinie

Michał Karcz

Michał Karcz

specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej

Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od 2015 roku pracował w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej ŚUM w Katowicach, gdzie odbył staż specjalizacyjny. Podczas pracy w szpitalu wykonał wiele zabiegów z zakresu traumatologii czaszkowo-szczękowej, pomagając Pacjentom po rozległych urazach twarzoczaszki, a także przeprowadzał rozległe zabiegi onkologiczne i ortognatyczne. Po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalistycznego w 2021 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej.