Wczesna ekstrakcja ósemek – kiedy jest zalecana?
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przeprowadzenie wczesnego usunięcia zębów mądrości. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy są regularnie nawracające stany zapalne tkanek w okolicy ósemek, a także powodowane nimi powikłania. Niekiedy zachodzi również podejrzenie, że zęby mądrości staną się przyczyną pojawienia wad zgryzu. Wówczas również zaleca się wczesną ekstrakcję.
Diagnostyka przed zabiegiem
W momencie, gdy Pacjent zjawia się z podejrzeniem, że jego ósemka wymaga usunięcia, przystępujemy do działania. Wdrażamy wówczas pełną diagnostykę, by ocenić, czy położenie zęba mądrości jest prawidłowe, a także dowiedzieć się, jak przebiegają jego korzenie. Oceniamy również kondycję samego zęba. Między innymi sprawdzamy, czy został zaatakowany przez próchnicę. Na podstawie przeprowadzonych zdjęć, a także wywiadu z Pacjentem możemy podjąć decyzję o ekstrakcji zęba.
Etapy usuwania ósemek w Chorzowie
Po zabezpieczeniu pola zabiegowego lekarz podaje Pacjentowi znieczulenie. Dzięki niemu cały proces jest dla niego całkowicie bezbolesny. W pewnych sytuacjach stomatolog może zastosować technikę nacinania błony śluzowej i separowania korzeni zęba, korzystając przy tym z wysokiej jakości wierteł. Taka procedura ułatwia proces ekstrakcji, minimalizując jednocześnie ryzyko utraty tkanek zęba. Kolejnym etapem jest dłutowanie, podczas którego lekarz używa kleszczy chirurgicznych do wyjęcia zęba. W przypadku zatrzymanego zęba konieczne jest wykonanie nacięcia błony śluzowej, a czasami usunięcie fragmentu kości nad zębem, co ułatwia dostęp do zęba. Gdy ząb zostanie już usunięty, dentysta zakłada szwy, które zazwyczaj są usuwane po upływie tygodnia. Po tym kroku Pacjent zostaje dokładnie poinstruowany o zasadach, których powinien przestrzegać przez najbliższe dni. Odnoszą się one zarówno do przyjmowania środków przeciwbólowych, jak i przyjmowania pokarmów.
Bezpłatne konsultacje
Teraz dla Pacjentów pierwszorazowych
Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację