Protezy zębowe

Usługi

Protezy zębowe

Protezy zębowe umożliwiają odbudowę wybrakowanego uzębienia, zarówno w przypadku braków częściowych, jak i całkowitych. Protezy mogą być ruchome (wkładane i wyjmowane z ust) lub stałe (mocowane trwale). Jakie ich rodzaje oferujemy w Crystal Clinic?

Protezy zębowe

Protezy zębowe umożliwiają odbudowę wybrakowanego uzębienia, zarówno w przypadku braków częściowych, jak i całkowitych. Protezy mogą być ruchome (wkładane i wyjmowane z ust) lub stałe (mocowane trwale). Jakie ich rodzaje oferujemy w Crystal Clinic?

 

Proteza akrylowa

Ten rodzaj protezy jest najprostszy i najtańszy. Taka proteza, wykonana w całości z akrylu, utrzymuje się w jamie ustnej dzięki warstwie śliny, która znajduje się między protezą a błonami śluzowymi jamy ustnej.

Osiągana w ten sposób stabilność nieco odbiega od ideału – proteza może się przemieszczać, a nawet wypaść podczas jedzenia, kichania lub śmiechu – jednak dla wielu Pacjentów okazuje się wystarczająca. Niestety proteza akrylowa ogranicza też doznania smakowe, ponieważ posiada część podniebienną, która blokuje znajdujące się na podniebieniu receptory.

 

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa również posiada akrylowe elementy, jednak są one osadzone na metalowym szkielecie. Jest to proteza częściowa. Stosuje się ją w przypadku, gdy Pacjent ma rozległe braki zębowe, ale zachował jeszcze częściowo własne zęby. Uzębienie resztkowe pełni funkcję filarów. Proteza jest do niego mocowana za pomocą metalowych klamer, co zapewnia jej lepszą stabilność i przenoszenie sił żucia w sposób zbliżony do fizjologicznego, Ta druga właściwość ma znaczenie ze względu na stopniowy zanik kości, który udaje się w ten sposób spowolnić.

Leczenie protetyczne krok po kroku

  • Pierwsza wizyta jest poświęcona konsultacji, podczas której lekarz omawia potrzeby Pacjenta i proponuje rodzaj protez odpowiednich dla jego przypadku. Następnie przeprowadza się pomiary i dobiera protezy zębowe, zapewniające komfort noszenia oraz estetykę.

  • Po wykonaniu protez następuje kolejna wizyta, podczas której lekarz dokonuje dokładnego dopasowania protez do jamy ustnej Pacjenta. Ostateczne dostosowanie i ewentualne poprawki gwarantują, że protezy są wygodne, stabilne i estetyczne, spełniając oczekiwania Pacjenta.

Proteza na implantach

Implanty to niewielkie metalowe elementy o gwintowanej powierzchni, które nieco przypominają śrubki. Są wszczepiane w kość żuchwy lub szczęki, po czym integrują się z nią. Są przez nią obrastane, dzięki czemu przejmują funkcje naturalnych korzeni zębowych. Za pomocą łączników na implantach mocowana jest proteza. To właśnie implanty stanowią najlepszy sposób mocowania protezy, zapewniając jej stabilność niespotykaną wśród innych typów uzupełnień protetycznych. Również dzięki mocowaniu na implantach proteza przywraca pełną funkcjonalność jamy ustnej, a siły żucia są w fizjologiczny sposób przenoszone na kość. Dzięki temu jest ona obciążana i spowolniony zostaje proces jej zaniku.

 

protetyka stomatologiczna Chorzów

 

Proteza overdenture

To specjalny rodzaj protezy na implantach, który posiada też cechy protezy ruchomej. Proteza overdenture jest mocowana do implantów za pomocą specjalnych zatrzasków. Można ją więc swobodnie wkładać i wyjmować z ust, ale przy tym ma ona stabilność, której inne protezy na implantach nie mogą osiągnąć.

 

Zęby w jeden dzień

Protetyka stomatologiczna oferuje innowacyjne rozwiązania. Należy do nich proteza mająca formę mostu mocowanego na czterech implantach, który rekonstruuje cały łuk zębowy. W tym rozwiązaniu Pacjent już w dniu implantacji opuszcza gabinet z nowymi zębami. Konstrukcja implantów i sposób ich wszczepiania sprawiają, że uzyskują one dobrą stabilność pierwotną i można je od razu obciążać. Dlatego już w dniu zabiegu mocuje się na nich protezę tymczasową. Jest ona w pełni funkcjonalna. Później – gdy tkanki się zagoją, a implanty zintegrują z kością – jest ona wymieniana na protezę docelową.

Protezy zębów – jakie dają korzyści?

Protezy rekonstruują uzębienie. W ten sposób przywracają – częściowo lub całkowicie – funkcjonalność jamy ustnej, a także estetykę uśmiechu. Przywrócenie możliwości dokładnego gryzienia odciąża układ pokarmowy i pozwala zapobiec problemom trawiennym. Przywrócona zostaje też możliwość poprawnej wymowy.  Protezy na implantach dodatkowo spowalniają proces zaniku kości.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach, które oferuje protetyka stomatologiczna, zapraszamy do Crystal Clinic. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 888 333 784 lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o protezy zębowe

  • To zależy od rodzaju protezy i od indywidualnych odczuć Pacjenta. Protezy akrylowe i szkieletowe mogą początkowo wywoływać pewien dyskomfort i Pacjent potrzebuje czasu, by do nich przywyknąć. Protezy na implantach jednak nie sprawiają takich problemów.
  • To zależy od rodzaju protez. Tradycyjne protezy ruchome przywracają jedynie częściową funkcjonalność jamy ustnej, mogą więc nie radzić sobie z twardymi pokarmami, takimi jak orzechy. Inaczej jest w przypadku protez mocowanych na implantach. Przywracają one pełną funkcjonalność jamy ustnej i pozwalają gryźć wszystkie pokarmy.
  • Protezę należy czyścić równie często jak prawdziwe zęby, używając jednak do tego celu specjalnych past i szczoteczek do protez.

Cennik

Proteza akrylowa 2 200 zł
Proteza szkieletowa 3 700 zł
Dzięki protezom poprawiamy jakość życia naszych Pacjentów, umożliwiając im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
stomatolog Chorzów
Marcelina Orfin
specjalista protetyki stomatologicznej

Eksperci w tej dziedzinie

Marcelina Orfin

Marcelina Orfin

specjalista protetyki stomatologicznej

założycielka Crystal Clinic

Założycielka Crystal Clinic Stomatologia, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z roku 2013. W latach 2016-2021 odbywała staż specjalizacyjny w ramach rezydentury w renomowanym ośrodku akredytowanym w Gliwicach, a w 2021 roku uzyskała tytuł specjalisty protetyki stomatologicznej.