Korony i mosty

Usługi

Korony i mosty

Korony i mosty protetyczne służą do odbudowy uzębienia. Które z nich stosuje się w jakich przypadkach? I jakie rodzaje koron i mostów oferujemy w Crystal Clinic?

korony zębowe Chorzów

Korona protetyczna

Korona protetyczna to uzupełnienie stałe, które pod względem kształtu i koloru precyzyjnie odtwarza naturalną koronę zęba, czyli tę jego część, która jest widoczna ponad linią dziąsła. Takie uzupełnienie stosujemy w przypadku, gdy naturalna korona zostanie silnie uszkodzona, na przykład z powodu próchnicy lub mechanicznego urazu.

W takich przypadkach korona protetyczna pozwala na skuteczną odbudowę zęba, nadając mu odpowiednią estetykę i wytrzymałość. Przywraca zębowi funkcjonalność i stanowi ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Korona protetyczna może także posłużyć do uzupełnienia pojedynczego braku zębowego.W takim przypadku mocujemy ją na implancie zębowym wszczepionym w kość szczęki lub żuchwy.

Leczenie koronami i mostami krok po kroku

  • Pierwsza wizyta obejmuje konsultację, podczas której lekarz ocenia stan zębów Pacjenta i omawia z nim możliwości uzupełnienia braków zębowych przy pomocy koron lub mostów. Przeprowadza się także niezbędne badania diagnostyczne.

  • Po przygotowaniu zębów lekarz zakłada korony lub mosty, przywracając pełną funkcję jamy ustnej. Proces ten zapewnia estetyczny wygląd i trwałość, przywracając Pacjentowi pewność siebie i komfort w codziennym funkcjonowaniu.

Most protetyczny

Mosty zębowe stosowane są w przypadku bardziej rozległych braków zębowych – wtedy, gdy brakuje kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Mostem można uzupełnić lukę w łuku zębowym obejmującą do trzech brakujących zębów obok siebie.

Most zębowy składa się z filarów i przęsła. Rolę filarów pełnią zęby własne Pacjenta sąsiadujące z obu stron z luką zębową. Po odpowiednim przygotowaniu zostają na nich zamocowane korony. W braku naturalnych zębów filarami mogą być też implanty. Przęsło natomiast to wsparte na filarach połączone korony zębowe uzupełniające lukę w łuku.

Rodzaje koron i mostów

W Crystal Clinic dokonujemy odbudowy uzębienia za pomocą koron i mostów pełnoceramicznych i cyrkonowych.

Uzupełnienia pełnoceramiczne są w całości wykonane z napalanej warstwowo porcelany. Odznaczają się znakomitą estetyką. Takie korony i mosty są trudne do odróżnienia od prawdziwych zębów pod względem koloru, kształtu, a nawet współczynnika załamania światła. Dlatego dobrze nadają się nawet do odbudowy przednich zębów, najbardziej widocznych. Takie uzupełnienia mają też dobrą wytrzymałość – porcelana jest odporna nie tylko na mechaniczne urazy, ale także na przebarwienia.

Drugi typ koron i mostów, jakie stosujemy, to uzupełnienia cyrkonowe. W tym wariancie porcelana jest napalana na podbudowie z cyrkonu. Jest to materiał o dużej twardości i wytrzymałości na mechaniczne urazy. To sprawia, że cyrkonowe uzupełnienia charakteryzują się długą żywotnością. Posiada przezierność zbliżoną do naturalnego szkliwa. Trzeba dodać, że materiał ten jest w pełni biokompatybilny, a zatem tolerowany przez organizm. Nie wywołuje alergii ani stanów zapalnych.

Jak zakłada się koronę lub most?

Pierwszym krokiem jest konsultacja, obejmująca przegląd stomatologiczny i wywiad lekarski. W oparciu o te dane, a także szczegółowe badania diagnostyczne, tworzony jest plan leczenia, obejmujący wszystkie kolejne jego etapy.

Następny krok zależy od wybranej metody odbudowy protetycznej. Jeżeli będzie ona wymagała mocowania na implantach, wówczas leczenie składa się z części chirurgicznej (implantacja) oraz protetycznej (umocowanie rekonstrukcji po zakończeniu procesu gojenia). Natomiast w przypadku, gdy rolę filarów pełnią naturalne zęby, muszą one zostać odpowiednio przygotowane – dopiero po ich wyleczeniu i opracowaniu można zamocować koronę lub most zębowy.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o koronach i mostach, zapraszamy do Crystal Clinic. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 888 333 784 lub wypełniając formularz.

Najczęściej zadawane pytania o korony i mosty

  • Wybór zależy od tego, jak rozległe są braki zębowe. Korona protetyczna to rozwiązanie stosowane w przypadku braku pojedynczego zęba, natomiast most w przypadku braku kilku sąsiadujących zębów (pozwala odbudować do trzech znajdujących się obok siebie ubytków).
  • Chociaż korony i mosty nie są rozwiązaniem na zawsze, odznaczają się długą żywotnością - wynosi ona około 25 lat.
  • Korony i mosty można mocować tylko na zdrowych zębach, dlatego w części przypadków zachodzi konieczność wcześniejszego wyleczenia zębów. Przeciwwskazania obejmują też choroby przyzębia i zbyt małą wysokość zwarcia.

Cennik

Korona porcelanowa 1 800 zł
Korona pełnoceramiczna 2 100 zł
Nie tylko odbudowujemy uśmiechy Pacjentów, lecz także wspieramy zdrowie całego ich organizmu.
stomatolog Chorzów
Marcelina Orfin
specjalista protetyki stomatologicznej

Eksperci w tej dziedzinie

Marcelina Orfin

Marcelina Orfin

specjalista protetyki stomatologicznej

założycielka Crystal Clinic

Założycielka Crystal Clinic Stomatologia, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z roku 2013. W latach 2016-2021 odbywała staż specjalizacyjny w ramach rezydentury w renomowanym ośrodku akredytowanym w Gliwicach, a w 2021 roku uzyskała tytuł specjalisty protetyki stomatologicznej.