Protetyka – czym się zajmuje i kiedy jest pomocna Pacjentom?

Porady specjalistów

Protetyka – czym się zajmuje i kiedy jest pomocna Pacjentom?

Marcelina Orfin
Marcelina Orfin 2024-01-23

W Waszej głowie nadal widnieje obraz sztucznych szczęk, które w każdej chwili mogą wypaść z ust i to w najmniej odpowiednim momencie? Na szczęście możemy Was uspokoić, ponieważ nowoczesna protetyka to zupełnie inna historia. Obecnie wykorzystuje ona zaawansowane metody w celu przywrócenia Pacjentom pełnego uśmiechu i zapewnieniu im komfortu.

 

Leczenie protetyczne – na czym polega?

Warto od razu na wstępie zaznaczyć, że celem leczenia protetycznego jest nie tylko przywrócenie Pacjentom estetycznego uśmiechu, ale również funkcji jamy ustnej. Dzięki pracy stomatologów będą oni mogli spożywać swoje ulubione pokarmy, a także bez trudu artykułować słowa, co w przypadku braków zębowych nie zawsze jest tak oczywiste i proste. Samo leczenie rozpoczyna się od konsultacji i pełnej diagnostyki. Na podstawie zebranego wywiadu oraz wyników badań lekarz w porozumieniu z Pacjentem wybiera najlepszą formę pracy protetycznej. W tym miejscu można postawić zarówno na protezę stałą, ruchomą, jak i taką wspieraną implantami. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie cieszy się stale rosnącą popularnością.
Podczas konsultacji lekarz sprawdza również, czy Pacjent nie posiada ubytków, stanów zapalnych, czy też próchnicy. W takich przypadkach najpierw zaleca leczenie. Następnie proponuje rożne formy uzupełnień protetycznych: licówki, korony, wkłady koronowo-korzeniowe, mosty, czy też protezy szkieletowe.

Kiedy należy skonsultować się z protetykiem?

Mechaniczne uszkodzenie zęba skutkujące jego utratą to nie jedyny moment, w którym warto rozważyć udanie się do protetyka. Na wizytę powinno się zapisać w przypadku:

  • braków w uzębieniu spowodowanych procesami starzenia
  • utraty zęba i niemożności jego odbudowy tradycyjnymi metodami
  • bezzębia szczęki lub żuchwy
  • uszkodzenia lub zużycia dotychczasowej protezy

Na wizytę u protetyka mogą oczywiście zdecydować się również osoby, które nie cierpią na żadne choroby lub wyżej wymienione przypadłości, ale po prostu nie są zadowolone z wyglądu swoich zębów. To bowiem bardzo ważne, by czuć się pewnie ze swoim uśmiechem. Protetyk może więc zadbać o jego estetyczny wygląd.

W Waszej głowie nadal widnieje obraz sztucznych szczęk, które w każdej chwili mogą wypaść z ust i to w najmniej odpowiednim momencie? Na szczęście możemy Was uspokoić, ponieważ nowoczesna protetyka to zupełnie inna historia. Obecnie wykorzystuje ona zaawansowane metody w celu przywrócenia Pacjentom pełnego uśmiechu i zapewnieniu im komfortu.

Dlaczego braki w uzębieniu należy uzupełniać?

Utrata zębów powinna wiązać się z uzupełnieniem powstałych braków. Dla stomatologów jest to oczywiste, ale niestety nie wszyscy Pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jak istotna jest to kwestia. A dlaczego kładziemy na uzupełnienia tak duży nacisk? Otóż poza estetyką uśmiechu warto zwrócić uwagę na funkcje, które pełni uzębienie. To dzięki niemu Pacjent może swobodnie przeżuwać przyjmowane pokarmy i to niezależnie od ich konsystencji. Braki w uzębieniu często sprawiają, że przestaje to być możliwe, ponieważ następują trudności z rozdrabnianiem. Tym samym dochodzić może do problemów zdrowotnych takich jak chociażby niestrawność.

 

Warto również wiedzieć, że problemy nie dotykają jedynie osób, które nie mają kilku zębów. Prawda jest bowiem taka, że nawet pojedyncze braki mogą skutkować przesunięciem zębów przeciwstawnych, nachyleniem i przemieszczaniem zębów sąsiednich, a nawet zanikiem kości. Takie sytuacje mogą prowadzić do pojawienia się problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Mogą również zwiększać ryzyko kolejnych ubytków.

Protetyka w Crystal Clinic

Jeśli rozważacie leczenie swojego uzębienia i chcecie poprawić jego estetykę, zapraszamy do naszego gabinetu. Wykwalifikowany personel, nowoczesny sprzęt, a do tego miła atmosfera. To wszystko możemy Wam zaoferować na miejscu. Zachęcamy więc do podjęcia decyzji o leczeniu i wykonania pierwszego telefonu w celu umówienia się na wizytę.