gabinet stomatologiczny Chorzów

Porady specjalistów

Jak trwałe są implanty?

Marcelina Orfin
Marcelina Orfin 2024-01-21

Implanty zapewniają uzupełnieniom protetycznym wyjątkową stabilność i sprawiają, że można używać ich jak swoich własnych zębów. Nic dziwnego, że są powszechnie uważane za najlepsze rozwiązanie problemu braków zębowych. Czy jednak jest to rozwiązanie na stałe?

 

Jak długo wytrzymują implanty zębowe?

Jeżeli implanty zębowe mają zapewnione odpowiednie warunki, wówczas dobrze wywiązują się ze swoich funkcji nawet dożywotnio. Docelowo zatem implanty są rozwiązaniem na stałe, nie zawsze jednak tak się dzieje. Różne czynniki – zarówno biologiczne jak zewnętrzne – wpływają na skrócenie trwałości implantów, dlatego w wielu przypadkach wymagają one wymiany po kilkunastu latach.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej czynnikom, które niekorzystnie wpływają na trwałość implantów.

Czynniki biologiczne

Jednym z najważniejszych czynników biologicznych decydujących o trwałości implantów jest stan tkanki kostnej. Implanty wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki. Integrują się z nią, są przez nią obrastane i w ten sposób uzyskują potrzebną stabilność. Jednak stan kości wcale nie musi być wartością stałą. To, że w momencie implantacji jest dobry, nie znaczy, że później nie może ulec pogorszeniu.

I niestety właśnie tak często się dzieje, szczególnie gdy Pacjent jest już w starszym wieku. Z upływem lat rośnie ryzyko rozwoju schorzeń, które mają niekorzystny wpływ na stan tkanki kostnej. A wtedy implanty mogą utracić stabilność.

Innym biologicznym czynnikiem są te choroby ogólnoustrojowe, które obniżają odporność organizmu. Sprawiają one, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje – dotyczy to również tkanek miękkich jamy ustnej, co niekorzystnie odbija się na stabilności implantów.

Nie mniej ważnym czynnikiem biologicznym są anatomiczne uwarunkowania szczęki i żuchwy. Problemem są dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, które powodują zbyt mocne zaciskanie zębów. Skutkuje to przeciążeniami tkanek utrzymujących implanty na właściwym miejscu. Może też powodować mechaniczne uszkodzenia, na przykład pęknięcie śruby lub samego implantu.

Czynniki zewnętrzne

Głównym zewnętrznym czynnikiem, od którego zależy trwałość implantów, jest higiena jamy ustnej. Niektórzy Pacjenci niedostatecznie dbają o implanty, zakładając, że skoro nie są to prawdziwe zęby i nie grozi im próchnica, nie wymagają zbytniej troski. Tymczasem rzeczywistość jest inna – o implanty należy dbać jak o naturalne zęby, czyli myć je i nitkować przynajmniej dwa razy dziennie, a jeszcze lepiej po każdym posiłku. To prawda, że nie są zagrożone próchnicą, ale zaniedbania w higienie jamy ustnej wiążą się z innym niebezpieczeństwem. Mogą prowadzić do rozwoju stanów zapalnych tkanek otaczających implanty, przez co osłabia się ich umocowanie.

Drugi ważny czynnik zewnętrzny to dieta. Zdrowie jamy ustnej ma ogromny wpływ na trwałość implantów, a samo w dużym stopniu zależy od dostarczanych organizmowi składników odżywczych. Ich niedobory (zwłaszcza witaminy D i wapnia) prowadzą do rozwoju schorzeń, z których część może niekorzystnie wpływać na kondycję dziąseł i stabilność implantów. Dlatego właśnie tak ważna jest odpowiednia dieta.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co zrobić, by implanty mogły ci służyć jak najdłużej, zapraszamy do Crystal Clinic. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer telefonu poniżej.