Porady specjalistów
Szczękościsk – jakie są jego przyczyny i metody leczenia?
Szczękościsk to stan, w którym Pacjent nie jest w stanie otworzyć jamy ustnej w pełni lub w ogóle. Jest to niezwykle niekomfortowa sytuacja dla chorego, która w pewnym przypadkach może być niebezpieczna. Ogranicza ona normalne funkcje, takie jak jedzenie, mówienie, czy ziewanie, co znacząco wpływa na codzienne życie. Jaka może być przyczyna występowania szczękościsku i jak sobie poradzić z tym stanem?
Jakie są przyczyny występowania szczękościsku?
- zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego, jamy ustnej lub zębów,
- ekstrakcja zęba,
- zły stan emocjonalny i histeria,
- zażywanie narkotyków,
- guz mózgu,
- przebyty udar,
- choroby zwiększające napięcie mięśniowe, takie jak padaczka, tężec,
- choroby układu nerwowego, takie jak ropień mózgu, nowotwór układu nerwowego,
Objawy szczękościsku – jakie to?
Objawy szczękościsku mogą być zróżnicowane, ale najbardziej charakterystycznym dla Pacjenta i lekarza jest ograniczone otwieranie jamy ustnej. Czasami Pacjent nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojego schorzenia, zwłaszcza gdy ograniczenie odwodzenia żuchwy trwa przez dłuższy czas. Objawy towarzyszące szczękościskowi są uzależnione głównie od przyczyny wystąpienia schorzenia. W przypadku stanów zapalnych mogą wystąpić objawy takie jak podwyższona temperatura ciała, zaczerwienienie okolicy dotkniętej stanem zapalnym, ból, osłabienie. Natomiast gdy przyczyną jest problem związany ze stawami skroniowo-żuchwowymi, mogą występować jedynie bóle w okolicy stawów lub brak dodatkowych objawów.
Konsultacja w sprawie szczękościsku
Konsultacja w sprawie szczękościsku jest zazwyczaj wieloetapowym procesem, który rozpoczyna się od dokładnego zebrania wywiadu od Pacjenta i jego rodziny. Oprócz tego lekarz może zlecić szereg różnych badań, aby lepiej zrozumieć przyczyny schorzenia. Badania neurologiczne oraz obrazowe głowy, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, są często wykonywane, aby wykluczyć inne poważne schorzenia, takie jak udar mózgu czy padaczka. W przypadku podejrzenia stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej konieczne jest skonsultowanie się z laryngologiem i stomatologiem. Dodatkowo mogą być wykonywane testy laboratoryjne, takie jak morfologia krwi z rozmazem. Ich celem jest wykrycie ewentualnych infekcji w organizmie.
Diagnozowanie przyczyn szczękościsku opiera się głównie na eliminacji różnych podejrzeń lekarskich, dlatego ważne jest zbieranie szczegółowych informacji na temat czasu wystąpienia dolegliwości, jej trwania oraz ewentualnych dodatkowych objawów towarzyszących.
Dowiedz się więcej
Zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na szczękościsk? Zachęcamy do jak najszybszego kontaktu z naszym gabinetem. Podczas wizyty przeprowadzimy odpowiednie badania i postaramy się ustalić przyczynę jego wystąpienia. Następnie na tej podstawie będziemy mogli zalecić odpowiednie kroki lecznicze. Na wizytę zapiszesz się telefonicznie lub poprzez wygodny formularz kontaktowy, który znajdziesz na stronie.