Przebarwienia na zębach - jak wyglądają, skąd się biorą i czy można je skutecznie usunąć?

Porady specjalistów

Przebarwienia na zębach – jak wyglądają, skąd się biorą i czy można je skutecznie usunąć?

Marcelina Orfin
Marcelina Orfin 2024-06-28

Przebarwienia na zębach stanowią powszechny problem, który może znacząco wpłynąć na estetykę uśmiechu oraz ogólny wygląd jamy ustnej. Z tego też względu wiele osób zastanawia się, jak poradzić sobie z tymi zmianami, a także jak zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z przebarwieniami i ustalania przyczyn ich występowania.

 

Charakterystyka przebarwień

Wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień, z którymi Pacjenci mogą się spotkać, w tym przebarwienia powierzchniowe, głębokie oraz wewnętrzne. Przebarwienia powierzchniowe występują na zewnętrznej warstwie zęba i mogą być spowodowane spożywaniem kawy, herbaty, czerwonego wina, papierosów czy też mogą być skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Natomiast przebarwienia głębokie i wewnętrzne mogą mieć swoje źródło w takich czynnikach jak przyjmowanie antybiotyków w okresie dzieciństwa, urazy zębów, nadużywanie fluoru czy też starzenie się zębów.

Przyczyny – co sprzyja powstawaniu przebarwień?

Przyczyny powstawania przebarwień mogą być różnorodne. Mowa tu zatem zarówno o czynnikach zewnętrznych, jak i wewnętrzne. Spożywanie pokarmów i napojów barwiących, palenie papierosów oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej są najczęstszymi czynnikami zewnętrznymi prowadzącymi do powstawania przebarwień. Natomiast czynniki wewnętrzne, to między innymi choroby zębów czy długotrwałe przyjmowanie niektórych leków.

Domowe sposoby na przebarwienia

W przypadku łagodnych przebarwień istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w redukcji ich widoczności. Mowa tu między innymi o profilaktyce, czyli regularnym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznej oraz płukaniu jamy ustnej płynami do zębów zawierającymi składniki wybielające, które mogą przyczynić się do zmniejszenia przebarwień powierzchniowych.

Przebarwienia a profesjonalne metody ich usuwania

W przypadku bardziej widocznych lub uporczywych przebarwień konieczne będzie skorzystanie z profesjonalnych metod usuwania przebarwień dostępnych w naszym w gabinecie dentystycznym. Wizyty higienizacyjne są często pierwszym krokiem w usuwaniu przebarwień, obejmują one profesjonalne oczyszczanie zębów, usuwanie płytki nazębnej oraz osadów kamienia nazębnego. Procedury te, zwłaszcza skaling, wykonywane są przez wykwalifikowaną higienistkę dentystyczną przy użyciu narzędzi, które usuwają nagromadzone osady, zmniejszając widoczność przebarwień.

Kolejną popularną metodą usuwania przebarwień jest piaskowanie, które polega na delikatnym polerowaniu powierzchni zębów za pomocą strumienia specjalnego proszku. Ten proces usuwa osady oraz przebarwienia powierzchniowe, przywracając zębom ich naturalny blask. Zarówno skaling, jak i piaskowanie mogą być wykonywane podczas regularnych wizyt kontrolnych u dentysty lub jako część kompleksowego zabiegu higienizacyjnego.

Pacjenci gabinetu mogą zdecydować się również na profesjonalne wybielanie. Dentysta po konsultacji i ustaleniu oczekiwań dobierze odpowiednią metodę.

Dowiedz się więcej

W przypadku występowania przebarwień bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty, aby monitorować stan zdrowia zębów i unikać powstawania kolejnych przebarwień. Dlatego też zapraszamy na konsultację do naszego gabinetu Crystal Clinic. Na wizytę można umówić się telefonicznie +48 888 333 784 lub poprzez formularz kontaktowy.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu nadwrażliwości zębów, zapraszamy do Crystal Clinic. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer telefonu poniżej.